wtorek, 16 sierpnia 2016

BibliotekarkaMój nauczyciel angielskiego przez całe liceum powtarzał nam, że pisząc esej, powinniśmy zacząć od jakiegoś sprytnego wprowadzenia. Wiecie, chodziło o coś w stylu: "Ostatnio, jadąc tramwajem, zobaczyłam pewną starszą panią, która bardzo przypominała mi..." Zawsze myślałam, że to może zgrabne, ale poza tym strasznie sztuczne i głupie, i się nie zdarza, aż ostatnio, jadąc tramwajem, zobaczyłam pewną starszą panią, która bardzo przypominała mi moją bibliotekarkę z czasów dzieciństwa. I pewnie w Waszej bibliotece też pracowała taka pani. Każda biblioteka ma taką panią, taki archetyp bibliotekarki, którą widzicie pod powiekami na myśl "bibliotekarka". Głęboko jednak wierzę, że ta "moja" była bardzo wyjątkowa.

Do biblioteki po raz pierwszy zaprowadził mnie tata. Miałam wtedy może 5 lat i bardzo chciałam poznać dalszą część historii Leśnego ludka i skrzatów. Pamiętam te drewniane, przeszklone drzwi z dwoma skrzydłami, że na oknach na kolorowych kartkach wisiał napis BIB - LIO - TEKA i zieloną wykładzinę. Ale najbardziej pamiętam ją. Rogowe oprawki i rysująca się za nimi siatka zmarszczek wokół oczu. Uśmiech ciepły jak lato, plisowana spódnica do kostek. Była bardzo wysoka, smukła, jej ruchy energiczne, a palce, przeszukujące katalogowe szufladki, niezwykle zręczne. Bez problemu przywołuję z pamięci jej śmiech. Bardzo łatwo było go u niej wywołać, a wtedy śmiała się cała - od koniuszków palców stóp po czubek głowy.

Tata mnie do niej zaprowadził (pewnie jak weszliśmy, to z nieśmiałości trzymałam się kurczowo jego ręki) i właściwie zostawił na kolejne kilka lat. Przychodziłam co kilka dni w poszukiwaniu kolejnych książek, a w wakacje przesiadywałam tam całymi dniami. Organizowała nam, dzieciakom z osiedla, zajęcia plastyczne i wycieczki po Bydgoszczy. Podsuwała to, co wartościowe i warte uwagi. Pod biurkiem, żeby mnie zaskoczyć, chowała kilka tomów, których jeszcze nie czytałam.

A potem... zniknęła. A na jej miejscu pojawiła się nowa pani. I albo to ja już wyrosłam z książek dla dzieci, albo w bibliotece nie było już tyle serca, ale powoli przestawałam tam przychodzić, a książki zaczęłam kolekcjonować sama, na mojej półce, nad łóżkiem.

I, wiecie, najsmutniejsze jest to, że ja nawet nie pamiętam jej imienia. I o niej przez kilka lat nie pamiętałam, mimo że, jak powoli odkrywam, w pewnej mierze pod jej wpływem ukształtowało się to, kim dziś jestem. Dlatego, specjalnie dla niej, bo ma swoją własną przestrzeń w moim serduszku, specjalny wpis do mojego art-journala:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz